Jesteśmy z Wami każdego dnia!

„Wielkanocne ciasta”WIELKANOCNE CIASTA - ILUSTRACJA

(czwartek – 09.04.2020r.)

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ style=”1″]

1. Słuchanie wiersza „Wielkanocny stół” E. Skarżyńska

>> Tu znajdziesz wiersz <<

Rozmowa na temat wiersza:

– Jaka była baba wielkanocna?

– Co to znaczy, że była pękata?

– W co był przybrany mazurek?

2. Ilustracje. Obejrzyj ilustracje, opisz swoimi słowami jak wygląda mazurek, a jak babka?

mazurek babka

3. Przepis na ciasto wielkanocne –Babeczki waniliowe i czekoladowe.

4. Praca plastyczna „ Mazurek”

– wylepianie plasteliną kartonu w kształcie prostokąta wg własnego pomysłu

5. Wysłuchanie piosenki, próba zapamiętania refrenu.

[/spoiler] [spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ style=”1″]

1. Ciasta wielkanocne – garść ciekawostek!

Mazurek to jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni wielkanocnej. Uważa się, że ten przysmak pochodzi  z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur ‘ – jak nazywano kiedyś mieszkańców tego regionu. Wielkanocny mazurek zazwyczaj jest robiony z kruchego ciasta, nie jest to jednak konieczność. By goście byli zadowoleni, powinno się w nim jednak znaleźć mnóstwo bakalii.
Sposobów na jego przyrządzenie istnieje tyle, ile gospodyń, większość ciast posiada jednak pewne cechy wspólne. Zazwyczaj ( choć nie zawsze) ten świąteczny przysmak przygotowuje się z kruchego ciasta, przekładanego bakaliami i lukrowanego. Sam pomysł na to ciasto pochodzi najprawdopodobniej ze wschodu, skąd dotarł do Polski razem z Turkami. Niektórzy uważają, że ciasto pochodzi jednak z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur ‘ – czyli dawniej mieszkaniec Mazowsza.

Tekst: https://podroze.se.pl/aktualnosci/swieta-wielkanocne-2013-m

Babka wielkanocna to chyba, obok jajek i baranka, najbardziej rozpoznawalny symbol wielkanocnego stołu. Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez tego ciasta i jej charakterystycznego kształtu. Dlatego nie może jej tam zabraknąć.
Swoją piękną nazwę „baba wielkanocna“ wzięło stąd, że dobrze upieczona swoim kształtem przypomina kolistą spódnicę. A w taki właśnie strój z okazji świąt na wsiach dawniej ubierały się kobiety, szczególnie te starsze. Jak zapewne większość z nas wie, spódnice takie dość wąskie u góry z powodu wielu falban i plis ku dołowi robią się coraz szersze. Czyż nie tak właśnie wygląda dobrze upieczona, słodka babka wielkanocna, posypana cukrem pudrem albo lukrem czy czekoladą?

babka 1

Tekst i zdjęcia:http://www.babkawielkanocna.pl/co-symbolizuje-babka-wielkanocna

2. Babeczki owieczki.

Święta tuż, tuż dlatego proponujemy przepis na słodkie co nieco.babeczki owieczki

Składniki na muffinki (12-16, w zależności od wielkości foremek)
-280 g mąki
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
– pół łyżeczki sody
-szczypta soli
– 2 łyżki kakao
– 120 g brązowego cukru
– 100 g kropelek czekoladowych lub posiekanej czekolady
– 2 jajka
– 6 łyżek oleju
– 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
– 260 ml maślanki (lub gęstego jogurtu naturalnego)

Składniki na przebranie owieczki:
mini pianki marshmallow (lub pokrojone na małe kawałki pianki zwykłej wielkości), marcepan lub cukier plastyczny, 250 g serka mascarpone, 100 ml śmietanki kremówki, 2 łyżki cukru pudru (lub wg.uznania)

Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą i kakao, dodać sól, cukier i wymieszać razem. W drugiej misce wymieszać wszystkie mokre składniki. Zawartość obu misek połączyć. Dodać kropelki czekoladowe. Nie mieszać długo, tylko do połączenia się składników.

Formę na muffinki wyłożyć papilotkami, nakładać ciasto do 3/4 wysokości. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 20 – 25 minut lub do suchego patyczka. Po tym czasie wyjąć z piekarnika, zostawić w formie na kilka minut, następnie wyjąć na kratkę i ostudzić do końca.

Pianki pociąć na połówki. Z marcepanu uformować główki owieczek i uszy. Zrobić buzię i oczka (można wykorzystać pisaki spożywcze). Serek mascarpone, kremówkę i cukier puder ubić razem na puszysty krem. Posmarować każdą babeczkę kremem. Przykleić główkę, a następnie połówki pianek, tworząc owieczkę..
(przepis pochodzi ze strony: Śladami Słodkiej Babeczki)
Czytaj więcej na:

3. Piosenka. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne.

4. Wielkanocny wianek.

Wszystkim którzy nie zdążyli jeszcze przygotować wielkanocnych ozdób proponuję przygotować wieniec z zającem. To prosta i szybka w wykonaniu ozdoba na drzwi lub okno. A więc do dzieła!
Jak zrobić wianek wielkanocny?
Kompletowanie wianka to już sama przyjemność. Na początek należy się zastanowić w jakiej kolejności mają być rozmieszczone jajka. Najlepiej wykonać kilka prób na sucho, aby wybrać optymalną kompozycję. Zasada jest taka, że pod spodem są gładkie jaja, a na wierzchu te we wzory, ponieważ są ciekawsze. Gdy już dojdziemy do pożądanej kolejności można rozpocząć przyklejanie.

wianek 1 wianek 2 wianek 3

• Posmarować obręcz klejem.
• Przykleić gładkie jajka
• Dołożyć trochę kleju na gładkie jajka
• Przykleić wzorzyste jajka
• Przycisnąć ciężką książką
• Pozostawić do wyschnięcia

5. Zabawa. Wielkanocne jajko.

Dzieci stojąc w kole podają sobie dużą pisankę przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w muzyce, dziecko z pisanką rozwiązuje wielkanocną zagadkę (zagadki odczytują rodzice)

Mam czerwone nóżki,
jestem żółtą kulką.
A kiedy urosnę,