Jesteśmy z Wami każdego dnia!

„Pisanki kraszanki”PISANKI, KRASZANKI - ILUSTRACJA

(wtorek – 07.04.2020r.)

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ style=”1″]

1. Zagadki wielkanocne. Zaproponuj dziecku próbę odgadnięcia zagadek. W razie trudności naprowadź je na właściwe rozwiązanie.

Mam czerwone nóżki,
jestem żółtą kulką.
A kiedy urosnę,
To zostanę kogutem lub kurką
(kurczątko)

W jaki to dzień, raz do roku
wolno, a nawet wypada,
brata, siostrę polać wodą,
a sąsiadowi – sąsiada?
(w lany poniedziałek)

Ma dwa rogi, cztery nogi,
z wełny kożuch na mróz srogi
Trawę skubie cały ranek,
ten biały…..
(baranek)

W różne wzorki malowana,
cała wkoło opisana
(pisanka)

2. Podejmij z dzieckiem rozmowę na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Posiłkuj się poniższymi pytaniami oraz zdjęciem.

wielkanoc obrazek

-Jakie ważne święta będą w tym miesiącu?
-Dlaczego te święta są ważne, co świętujemy, co ważnego stało się?
-Jaki nastrój przyniosą te święta?
-W jaki sposób przygotowujemy się sami i nasze domy do tych świąt?

Warto też zwrócić uwagę dziecka, że w panującej obecnie sytuacji, nieco inaczej niż zwykle, będą wyglądały obchody Wielkanocy. Uspokój dziecko, że to wyjątkowa sytuacja, która ma na celu służyć nam wszystkim, ale już niebawem wszystko wróci do normy. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa!

3. Zabawa ruchowa „Tocz się jak pisanka”. Zaproponuj dziecku zabawę na dywanie. Poproś, by wyobraziło sobie, że jest kolorową, świąteczną pisanką i zaproś do wspólnego turlania się w różne strony. Zadbaj o radosną atmosferę!

4. Piosenka. Posłuchajcie wspólnie z dzieckiem piosenki „Hopla hopla” i spróbujcie nauczyć się choć fragmentu na pamięć. Wracajcie do niej często w tym przedświątecznym okresie!

5. Praca plastyczna. Pobierz i wydrukuj (plik PDF) poniższe szablony pisanek. Przygotuj plastelinę. Poproś by dziecko formowało z plasteliny małe kuleczki i przyklejajcie je w wyznaczone miejsca na pisankach, delikatnie spłaszczając tak, by się przykleiły.

pisanka1 pisanka druk

pisanka-jajko-do-wyklejania

[/spoiler] [spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ style=”1″]

1. Rozmowa inspirowana piosenką „Pisankowy pokaz mody” (autor: Śpiewające Brzdące)

Pytanie do piosenki: Czym różnią się pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki i nalepianki?

2. „Literowe pisanki”

IMG_20200406_221523 IMG_20200406_221604

3. Zabawy kulinarne – zachęcamy do wspólnego pieczenia świątecznych ciasteczek oraz ozdabianie ich kolorowymi polewami oraz cukiereczkami. Kilka propozycji przepisów na słodkie przysmaki:

>> Babeczki Kurczaczki <<

4. Zabawy matematyczne
„Matematyczna pisanka” – ozdabianie pisanek figurami geometrycznymi według wzoru. pisanka

> WZÓR WIELKANOCNEJ PISANKI

„Wielkanocne mandale” – kolorowanie symetrycznych mandali.

>WIELKANOCNE MANDALE.

mandale
5. Zabawy plastyczneWielkanocna girlanda cz. 1
„Pisankowa girlanda” – wykonanie kilku pisanek z papieru, rozmieszczenie ich na długości sznurka i rozwieszenie jako dekoracji pokoju, okna.

/Źródło: http://krokotak.com/2016/03/easter-egg-garland/ /

[/spoiler]