Mali Odkrywcy

Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól wziąć udział, a zrozumiem!

Konfucjusz

Dzieci w wieku przedszkolnym przejawiają naturalną chęć doświadczania i poznawania świata. Chętnie działają i zadają dużo pytań. Wszystkiego chcą dotknąć, spróbować i doświadczyć. Przejawiają ogromną żądzę wiedzy oraz ciekawość świata. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Stanowią one podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka; rozwijają  umiejętność uogólniania, porównywania i myślenia przyczynowo – skutkowego. Przyczyniają się do rozszerzania horyzontów myślowych przedszkolaków.

Wychodząc naprzeciw dziecięcym potrzebom i zainteresowaniom w grupie II  realizowany jest projekt edukacyjny „Klub Małego Odkrywcy” opracowany przez panią Martynę Kardas. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzenie dziecięcej ciekawości poznawania świata oraz wyjaśnianie zasad nim rządzących. Podczas zajęć realizujących zagadnienia z zakresu fizyki, chemii i biologii przedszkolaki tworzą swoje małe laboratorium, w którym prowadzą różnorodne doświadczenia i eksperymenty. Dzieci poznają właściwości wody, powietrza, zjawiska magnetyzmu, elektrostatyki czy ciśnienia oraz odkrywają że chemii i fizyki jest bardzo wiele w każdej domowej kuchni.

W ramach realizacji projektu przedszkolaki wybrały się także do Gimnazjum nr 1 w Lublińcu. Zasiadłszy w szkolne ławy uczestniczyły w lekcji fizyki przygotowanej przez uczniów pierwszych klas pod czujnym okiem pani mgr Anieli Klose. Dzieci z zapartym tchem obserwowały przygotowane dla nich eksperymenty poruszające niełatwe zagadnienia działania otaczającego ich świata.

Dziękujemy Dyrekcji, nauczycielowi fizyki oraz  uczniom Gimnazjum nr 1 w Lublińcu za umożliwienie uczestnictwa w zajęciu, zaangażowanie oraz poświęcony czas. Przedszkolakom życzymy codziennej radości z poznawania świata oraz niegasnącego zapału do dalszych odkryć.

Kardas Martyna

Kategorie: 2013/2014