„Od ziarenka do bochenka”

W środowe przedpołudnie 9 kwietnia dzieci 5 i 6-letnie z grup  III i IV wybrały się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Podekscytowane wyprawą, z plecakami, uśmiechnięte i wesołe zajęły miejsca w autokarze. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki obejrzały film o historii chleba oraz tradycjach związanych z jego produkcją. Następnie zwiedziły sale wystawiennicze prezentujące dawne sprzęty domowe, cukiernię oraz ekspozycję dawnych komputerów. Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem słuchały opowieści przewodnika. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła dawna klasa szkolna, jej wyposażenie, przybory szkolne: kałamarze, gęsie pióra, tornistry. Dzieci zasiadły w drewnianych  szkolnych ławkach, gdzie miały możliwość pisania rysikiem na kamiennych tabliczkach. Po tej lekcji historii nauczania wzięły udział w warsztatach z ciastem.  Samodzielnie formowały plecionki z ciasta chlebowego. Po zwiedzaniu  przyszedł czas na odpoczynek, dzieci z ochotą zajadały upieczone plecionki oraz prowiant przygotowany przez panie kucharki.  Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Edukacyjny charakter wycieczki: szacunek do chleba oraz pracy piekarza na pewno został przez nie zapamiętany.

Małgorzata Machoń

Kategorie: 2013/2014