Pamiętamy!

Przedszkole Miejskie nr 7 w Lublińcu już po raz kolejny dołączyło do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jesteśmy w grupie 11 tysięcy placówek oświatowych z całej Polski, które przyłączyły się do tej wspaniałej akcji. Jej głównym celem jest upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń naszej historii, zachęcenie młodych ludzi do  pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność, w szczególności tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu i społeczności. W ramach organizowanej akcji grupa „Żabki” zorganizowała wyjście na rynek naszego miasta gdzie znajduje się pomnik małej Edyty Stein oraz Muzeum Pro Memoria Edith Stein, mieszczące się w kamienicy należącej kiedyś do Jej dziadków Courantów. Podczas spaceru dzieci miały możliwość dowiedzieć się wielu faktów z życia patronki naszego miasta oraz na żywo zobaczyć miejsca bliskie jej sercu. Grupa „Sówki” odwiedziła cmentarz wojskowy w Lublińcu, zatrzymując się przy Pomniku ku czci żołnierzy Wojska Polskiego, Powstańców Śląskich i członków ruchu oporu poległych w latach1939-45. Tam po krótkiej lekcji historii dzieci zapaliły znicz i wspólnie odśpiewały nasz hymn narodowy. Dzieci odwiedziły również cmentarz miejski w Lublińcu, gdzie zapalały znicze na opuszczonych i zapomnianych mogiłach, a podczas zajęć zorganizowanych przy gazetce w naszym przedszkolu dowiedziały się kim była Edyta Stein i kim jest dla miasta Lublińca. Dla naszych przedszkolaków, już po raz kolejny była to niezwykła lekcja historii, którą warto zapamiętać i kontynuować.

Renata Suski