„Podróż w krainę bajek”

„Jest taka bajkowa kraina, gdzie żyją z bajek postacie.
Tam Czerwonego Kapturka lub krasnoludki spotkacie”.

W podróż do zaczarowanej krainy bajkowym pociągiem zabrały nas w sobotnie przedpołudnie 10 maja dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7. Obchodząc już po raz kolejny „Dzień Małego Artysty”, przedszkolaki zaprosiły do Miejskiego Domu Kultury swoich rodziców, bliskich oraz przyjaciół przedszkola na przedstawienie „Podróż do krainy bajki”. Wśród gości był także Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura oraz Zastępca Burmistrza Anna Jonczyk-Drzymała. W kolorowej, bajkowej scenerii, przy odpowiednio dobranej oprawie muzycznej, w różnobarwnych strojach swoje umiejętności zaprezentowały dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Przewodnikiem w bajkowej podróży była Małgorzata Pawełczyk, która prowadziła sobotnią imprezę. Po przywitaniu licznie przybyłych gości przez Jolantę Doleżych – dyrektora placówki w magiczny świat bajek wprowadziły widownię starszaki układem choreograficznym do piosenki „Lubimy bajki”. Potem na scenie pojawiły się najmłodsze przedszkolaki, które przebrane w stroje krasnoludków zaprezentowały fragment bajki „Królewna Śnieżka”. Nie zabrakło również głównej bohaterki – Śnieżki oraz tańca i piosenki uroczych krasnoludków.

W kolejnej odsłonie zaprezentowała się grupa 4-latków w bajce „Czerwony Kapturek”. Czerwony Kapturek i wilk rozbawili widownię dowcipnym dialogiem, a leśne zwierzęta i małe pszczółki odtańczyły dwa tańce. Następnie bajkowy pociąg zawitał do Krakowa. Przy dźwiękach hejnału mariackiego na scenę wkroczyły dzieci 5-letnie, które zaśpiewały piosenkę o legendarnym Lajkoniku i brawurowo odtańczyły krakowiaka.

W dalszej części przedstawienia zrobiło się bardzo romantycznie, bo na kolejnej bajkowej stacji pojawił się Kopciuszek, książę i dobra wróżka. Dzieci 6-letnie z wdziękiem i elegancją zatańczyły poloneza na królewskim balu, a Kopciuszek dzięki małemu pantofelkowi odmienił swe życie. Jako ostatnie wystąpiły zabawne Smerfy z grupy dzieci 5, 6- letnich. Radośnie wykonany smerfny rap wprawił widzów w znakomity nastrój.

Przedstawienie zakończyły kwiatowe wróżki życzeniami dla przybyłych gości oraz walczykiem, w rytm, którego tańczyli mali artyści. Wszystkie prezentujące się kolejno grupy zostały docenione przez widownię, czego dowodem były gromkie oklaski. Na twarzach rodziców oraz bliskich naszych przedszkolaków było widać łzy wzruszenia oraz dumę z występów dzieci.

Na zakończenie dyrektor Jolanta Doleżych podziękowała dzieciom za piękny spektakl, a przybyłym gościom i rodzicom za pomoc, życzliwość i wsparcie, które okazują placówce. Szczególne podziękowania skierowała do dyrektor Miejskiego Domy Kultury Pani Agaty Woźniak-Rybki i pozostałych pracowników MDK, bez których pomocy tego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować.

Coroczne majowe prezentacje artystyczne przedszkolaków cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na wypełnionej po brzegi sali widowiskowej MDK zasiadają licznie rodzice i dziadkowie podopiecznych Przedszkola nr 7. Dom Kultury tętni życiem i rozbrzmiewa dźwiękami dziecięcych piosenek. Występom towarzyszą ogromne emocje, zarówno rodziców, jak i dzieci. Te ostatnie – dzięki corocznym występom uczą się radzić sobie na dużej scenie i świetnie się czują w świetle reflektorów. Umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach, prezentowania swojego dorobku i występowania przed publicznością to ważne zagadnienia przydatne w dorosłym życiu. W „Siódemce” dzięki corocznym obchodom „Dnia małego artysty” dzieci przygotowują się do takich zadań już od najmłodszych lat.

Małgorzata Machoń,
Małgorzata Pawełczyk,