Projekt edukacyjny „Bądź bezpieczny!” w gr. Bajkowych Elfów

W miesiącu czerwcu wspólnie z Bajkowymi Elfami realizowaliśmy projekt edukacyjny „Bądź bezpieczny”. Projekt dotyczył ogólnych zasad bezpieczeństwa przedszkolaków. Uwzględniał on również omówienie zawodów ludzi, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo innych m.in. policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna, pracownicy WOPR i GOPR. Podczas projektu poruszyliśmy również temat bezpieczeństwa dzieci w sieci Internetowej.

Dzieci utrwaliły numery alarmowe. Zapoznały się z ciekawymi propozycjami muzycznymi dotyczącymi tematu. Utrwaliły specyfikę pracy, stroje służbowe, charakterystyczne przedmioty związane z zawodem policjantów, strażaków, ratowników medycznych. Dodatkowo utrwaliły zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapoznały się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy, dowiedziały się i przećwiczyły jak powinna wyglądać rozmowa telefoniczna osoby wzywającej pomoc do poszkodowanego. Poznały podstawowe wyposażenia apteczki.
Dowiedziały się co tak naprawdę kryje się pod skrótami GOPR i WOPR. Rozmawiały na temat pracy ratowników górskich i wodnych. Utrwaliły wiadomości dotyczące zagrożeń czekających na nich podczas zabawy nad wodą i pieszych wędrówek w górach.
 Podczas realizacji projektu został również poruszony jakże aktualny temat bezpieczeństwa dzieci w sieci Internetowej. Z dziećmi przeprowadzona została pogadanka na temat konieczność ochrony swojej prywatności podczas korzystania z komputera i Internetu. Te zajęcia wpłynęły na zwiększanie świadomości dzieci o uzależnieniach od komputera, telefonu i innych sprzętów multimedialnych. Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wykonały komputery z materiałów papierniczych.

Podczas całego projektu dzieci wykonywały również tematyczne łamigłówki, zadania z kodowania, brały udział z zabawach muzycznych i ruchowych. Każde z nich stworzyło również plakat o bezpieczeństwie, wykonując codziennie jeden element całości.

Myślę, że wiedza utrwalona i nabyta podczas projektu zostanie z nimi na długo i uchroni je przed niebezpieczeństwami jakie czyhają na nie we współczesnym świecie.

Angelika Pradela