#SzkołaPamięta 2021 – czas zadumy i refleksji

Opublikowane przez przedszkole7 w dniu

#SzkołaPamięta

,,Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności. 

W ramach akcji ,,Szkoła pamięta” grupy ,,Żabek” i ,,Tygrysków” w czwartek 28 października, wraz z nauczycielami odwiedziły lubliniecki cmentarz, gdzie towarzyszyła zaduma, modlitwa i symboliczne zapalenie znicza pamięci pod cmentarnym krzyżem. Zwieńczeniem upamiętnienia bliskich i szczególnie zasłużonych, było przygotowanie przez dzieci prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych. 

W grupie ,,Sówek”, podczas popołudniowych zajęć przybliżona została postać Konrada Mańki – wybitnego bohatera pochodzącego z Ziemi Lublinieckiej, któremu poświęcona została pamiątkowa gazetka w holu przedszkola przygotowana przez Panią Renatę Suski. Następnie dzieci odwiedziły pomnik ku czci Pamięci Poległych za Polskość Ziemi Śląskiej przy Jednostce Wojskowej, gdzie zapaliły znicze. Na zakończenie odczytane zostały dzieciom nazwiska poległych i treści pamiątkowych tablic, których pamięć uczczona została chwilą ciszy.

Grupa ,,Lisków” w myśl akcji poznała historię powstańców śląskich, gdyż ulica przy której mieści się nasze przedszkole nosi ich nazwę. Tę trudną historię pozwoliło przyswoić dzieciom jubileuszowe opowiadanie „Pola, Wojtek i trzy skrzydła”. Aby upamiętnić bohaterów Śląska, dzieci przygotowały plakat i tym samym „zapaliły” symboliczne znicze pamięci. Oprócz tego, przybliżona została dzieciom postać Konrada Mańki, naszego lublinieckiego bohatera. Dzieci zapoznały się z jego działalnością przy pomocy przygotowanej gazetki na korytarzu przedszkola oraz komiksu „Bądźcie silni”.

Aneta Śleziona

Przejdź do treści Przejdź do menu