Jesteśmy z Wami każdego dnia!

„Zwierzęta zagrożone wyginięciem”Zwierzęta zagrożone wyginięciem - ILUSTRACJA

(piątek– 22.05.2020r.)

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. Film „Panda”

Czy wiecie, że na świecie żyją zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem. To znaczy, że jest ich coraz mniej i jeżeli nie będziemy dbać o nie, to zupełnie wyginą. Przedstawiamy  Wam dzisiaj misia Pandę i Koalę. Najpierw obejrzyjcie film o pandzie, zaobserwujcie jak wygląda to zwierzę, co je, jak się zachowuje.

Odpowiedzcie na pytania:

• jak wygląda panda?
  • jakiego koloru ma futro?
  • co lubi jeść panda?
  • gdzie się wspina?

2. Miś Koala

Posłuchajcie piosenki o bardzo słodkim misiu, który nazywa się koala i jest on także zagrożony wyginięciem.

3. Rozwiąż zagadki

W Australii na drzewach żyję,
tam śpię, jem i piję.
Mym przysmakiem oczywiście
są eukaliptusa liście. (koala)

Na Antarktydzie żyje
elegancki czarny ptak,
dużo pływa lecz nie lata,
ma na sobie czarny frak. (pingwin)

Ma on trąbę, ma też kły,
jeśli trzeba, bywa zły.
Jego przodkiem mamut stary,
po nim wielkie ma rozmiary. (słoń)

4. Zgadywanka

Przyjrzyj się obrazkom i wskaż koalę i pandę. Czy potrafisz nazwać pozostałe zwierzęta?

fygh

Źródło: https://media.istockphoto.com/vectors/exotic-animals-vector-id165812560

5. Praca plastyczna – miś Panda

Przyjrzyj się ilustracji i z pomocą rodzica spróbuj wykonać pracę. Potrzebne Wam będzie: Talerzyk papierowy, czarny papier, klej

ugyihuygtfguhi

Źródło: http://3.bp.blogspot.com/-csBdmOW12Vc/UXOzSQfZHII/AAAAAAAACgc/2itA2pM4ufE/s1600/παντα.jpg

[/spoiler]

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. Drogie przedszkolaki, kiedy mówimy o wyginięciu zwierząt od razu myślimy o dinozaurach, ale ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, że wiele gatunków zwierząt, które zamieszkują teraz naszą planetę jest zagrożonych. Dlaczego tak się dzieje? Niszczenie środowiska naturalnego w którym żyją, wycinanie lasów, zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody to jedne z przyczyn zmniejszania się liczebności zwierząt.

Obecnie ludzie zrozumieli, że nie będą mogli istnieć bez przyrody i nauczyli się ją chronić. Tworzą parki narodowe, rezerwaty przyrody, aby na tych obszarach mogły spokojnie żyć i rozmnażać się zagrożone gatunki zwierząt. Na całym świecie różne organizacje działają  na rzecz ginących gatunków zwierząt. Przez wiele lat symbolem zagrożonych wyginięciem zwierząt była PANDA WIELKA. Poznajmy tego sympatycznego niedźwiadka.

• Gdzie w naturalnym środowisku żyją pandy wielkie?
  • Co jest ich przysmakiem?
  • Dlaczego pandy zagrożone są wyginięciem?

2. Wśród zwierząt zagrożonych wyginięciem jest także KOALA. Mówi się o nim, że jest misiem, ale to nieprawda. Koala jest nadrzewnym torbaczem występującym w Australii.. Żyje na drzewach eukaliptusowych i żywi się wyłącznie liśćmi eukaliptusów.

Zapraszamy do gimnastyki przy rytmicznej piosence Koala la. Ćwiczenia wymyślamy sami: skłony, podskoki, krążenie bioderek, wymachy ramion, przysiady.

3. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opracowała Czerwoną księgę gatunków zagrożonych do której wpisane zostały zwierzęta zagrożone wyginięciem na świecie. W naszym kraju również powstała Czerwona księga zwierząt zagrożonych w Polsce. Zostało do niej wpisanych dwa tysiące gatunków zwierząt. Są wśród nich:

Choć ma pancerz, to nie wojuje,
choć ma cztery nogi – wolno spaceruje.
żółw (błotny)

Każde drzewo wieloletnie,
gdy zechce zębami zetnie.
bóbr

Ma on piękne futro w cętki,
a na uszach dwa pędzelki.
Jest bystry, szybki, czujny.
Czy to kotek? Nie! Rozbójnik.
ryś

Jest morskim ssakiem.
Bardzo dobrym pływakiem.
Chociaż chodzi niezgrabnie,
piłką bawi się ładnie.
foka (szara)

Długi uszy – świetny słuch.
Na wrogów nie czeka –
nogi za pas, ucieka.
A jak chodzi? Kicając!
Kto to?
zając (bielak)

Ten zwierz ciepłym futrem pokryty
przez całą zimę śpi jak zabity,
prawdopodobnie z tego powodu,
że w zimie pszczoły nie robią miodu.
niedźwiedź (brunatny)

Dla nie górskie skały żadna niewygoda.
Wspina się na szczyty po nich jak po schodach.
kozica

Jest to łakomczuch i śpioch wspaniały.
Górale mówią, że to artysta.
Nikt tak ze strachu, jak on nie śwista.
świstak

4. Zapraszamy Was teraz na wycieczkę w góry na spotkanie z przyrodą i chronionymi zwierzętami

5. Na zakończenie spróbujcie narysować symbol zagrożonych wyginięciem zwierząt – pandę wielką. Jak to zrobić? Mała podpowiedź.

Miłej zabawy!

[/spoiler]