Spotykamy się z Jezusem podczas Mszy Świętej – zajęcia z religii (8 kwietnia)
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Witam was wszystkich serdecznie. Zapraszam Was do wspólnego śpiewu piosenki, którą znamy: Oto jest dzień:
Pan Jezus wstał z grobu w nocy z soboty na niedzielę, dlatego niedziela jest dniem świętym pełnym radości. Apostołowie od początku rozumieli, że niedziela jest największym świętem. Dlatego też w każdą niedzielę schodzili się razem, aby spotykać się z Jezusem Zmartwychwstałym na Mszy świętej.
I my również niedzielę przeżywamy inaczej niż wszystkie inne dni tygodnia. Wy nie idziecie do przedszkola, wasi rodzice do pracy. Wszędzie zauważa się spokój i jakąś cichą radość. Ludzie wierzący idą w jednym kierunku – w stronę domu Bożego. W tym dniu, chcemy pokazać Panu Jezusowi jak bardzo Go kochamy i dlatego uczestniczymy we Mszy Świętej, spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy:)
Miejsce, w którym Jezus ustanowił Eucharystię to Wieczernik ( sala na górze) w Jerozolimie.
Dokonało się to w czasie Ostatniej Wieczerzy – to tam była pierwsza Msza Święta. Poniżej Wieczernik dzisiaj:
Nasz kościół to taki Wieczernik, do którego zaprasza na Jezus. Przy ołtarzu pojawiły się natomiast znaki zmartwychwstałego Jezusa.
Zazwyczaj Chrystus Zmartwychwstały przedstawiany jest w czerwonej szacie, symbolizującej Jego zbawczą Mękę. Jedną rękę ma uniesioną ku górze w geście błogosławieństwa, którego pełnia płynie z otwartego Grobu, w drugiej trzyma chorągiew — znak zwycięskiej mocy.
Paschał jest także znakiem przypominającym Zmartwychwstałego Chrystusa wyprowadzającego ludzkość z niewoli grzechu ku wolności dzieci Bożych. W samym środku świecy widnieje krzyż z pięcioma woskowymi ziarnami symbolizującymi pięć ran Chrystusa, które pozostały na uwielbionym Ciele Zmartwychwstałego Pana. Cyfry bieżącego roku wskazują, iż Jezus Chrystus jest Panem obecnego czasu, a pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego — alfa i omega — że do Niego należą także historia i przyszłość — On jest początkiem i kresem wszystkiego.
Na krzyżu zawiesza się czerwoną stułę, która zwykle jest częścią stroju liturgicznego diakonów, prezbiterów i biskupów. Oznacza ich pasterski urząd i uczestnictwo w kapłaństwie sakramentalnym. W okresie wielkanocnym zawieszona na krucyfiksie przypomina, że Chrystus jest Najwyższym Kapłanem, który na ołtarzu Krzyża złożył najdoskonalszą Ofiarę — „sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem Ofiarnym”. Czerwony kolor w liturgii symbolizuje ogień i krew.
Każda Msza Święta to spotkanie z Jezusem. Więc życzę Wam Jezusa, by jego życie stało się dla was wzorem do naśladowania, z którego będziecie czerpali wszystko, co najlepsze. Patron proboszczów Św. Jan Maria Vianney powiedział :
„Dzieci moje nie ma nic ponad Eucharystię”.