Świętujemy 750 urodziny naszego miasta Lublińca

Opublikowane przez przedszkole7 w dniu

Z okazji 750 urodzin naszego miasta Lublińca 20 maja w lublinieckim Miejskim Domu Kultury odbyło się przedstawienie przygotowane przez nasze kochane Siódemeczkowe Przedszkolaki. Pełna sala zaproszonych gości oklaskiwała dzieci prezentujące po raz pierwszy na dużej scenie śląskie tańce, wiersze i piosenki.
Tradycją naszego przedszkola jest coroczne obchodzenie Dnia Małego Artysty w myśl motta: „Artysta tkwi w każdym dziecku, wystarczy go tylko rozbudzić”. Każdego roku ten dzień obchodzony jest inaczej. W tym roku nad spektaklem przygotowanym przez nauczycielki Agnieszkę Jarząbek i Angelikę Pradelę pracowała cała społeczność przedszkola. Na scenie pojawiły się wszystkie dzieci. Nad ich pięknymi ludowymi strojami oraz występami artystycznymi pracowali wszyscy pracownicy, a także rodzice. Włożony wysiłek zaowocował wielkim widowiskiem, którego tematem była kultura śląska w naszym regionie.
Koncepcja przedstawienia i wynikający z niej tytuł Lubliniec Śląska zrodziły się wiele miesięcy temu, gdy w naszym przedszkolu rozważano, w jaki sposób uhonorować zbliżające się 750 urodziny naszego miasta. Dlatego mali artyści przygotowali przedstawienie nawiązujące tematycznie do tego wyjątkowego jubileuszu 750-lecia Lublińca.
Jego tytuł – „Lubliniec Śląska wiąże się z potrzebą uświadamiania małych lublińczan, jak silne więzi łączą nas ze Śląskiem. Poczucie tożsamości kulturowej jest ważne dla człowieka, jak korzenie dla drzewa. Dlatego musimy się troszczyć o to, żeby nie zanikała gwara, by słychać było piękne, śląskie piosenki, by każde lublinieckie dziecko wiedziało, skąd pochodzi i kim jest. Poczucie przynależności to właśnie nasze korzenie. Czerpiemy z niego dumę i godność, które wypełniają serce każdego Ślązaka.
Na scenie wystąpiły wszystkie przedszkolaki z grup Myszek, Żabek, Tygrysków, Sówek, Lisków oraz ich nauczycielki i opiekunki, a spektakl poprowadziły Agnieszka Jarząbek i Renata Suski. Dzieci zaprezentowały ludowe piosenki, liczne układy taneczne, budząc zachwyt widowni, na której gościli włodarze naszego miasta: Burmistrz i Wiceburmistrz Lublińca, przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni, dyrektor MDK i przedstawiciele lokalnych instytucji, m.in. dzieci z lublinieckich przedszkoli z nauczycielkami oraz podopieczni i opiekunowie Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora. Podczas występów zachwyt wzbudzały zarówno utalentowane przedszkolaki, jak i wspaniałe aranżacje utworów, dekoracje i profesjonalna oprawa widowiska przygotowana według koncepcji autorek we współpracy z pracownikami MDK.
Edward Maniura – Burmistrz Lublińca serdecznie podziękował dzieciom, nauczycielkom i dyrekcji przedszkola, potwierdzając jednocześnie, że gŏdanie po ślōnsku jest w naszym mieście zupełnie naturalne i powszechne również wśród władz. Za sprawą dzieci przenieśliśmy się na chwilę w świat tradycji, z ogromną przyjemnością wszyscy zebrani obejrzeli to wszystko, co zachwycało lublińczan także w dawnych czasach. Piękny występ uświadomił nam, że tradycja łączy pokolenia, a to, co najbardziej wartościowe – tańce, pieśni, ślōnsko gŏdka – jest trwałe i piękne, niezależnie od tego, ile mamy lat – czy 3 (jak niektóre przedszkolaki), czy 750 – jak nasze miasto Lubliniec – podsumowała przedstawienie dyrektor Jolanta Doleżych, nawiązując do Jubileuszu 750-lecia Lublińca i akcentując rolę śląskiej tradycji w kształtowaniu uczuć patriotycznych w serduszkach przedszkolaków.

Katarzyna Myrcik

Przejdź do treści Przejdź do menu