Jak #zostańwdomu przetrwać bez nudy dla dziecka i frustracji dla rodzica? Podpowiadamy! :-) Cz.1

Opublikowane przez adminBKM2 w dniu

[spacer size=”40″]

Nuda najczęściej generuje to, że szukamy łatwych rozwiązań. Obserwujemy to zarówno u naszych dzieci, ale też i u nas samych. To naturalny mechanizm współczesnego człowieka żyjącego w czasach wszechobecnej technologii. W pierwszej kolejności sięgamy więc po rozrywki związane z telewizorem czy Internetem. I choć, co prawda, w czasie społecznej kwarantanny są one nierzadko wspaniałą alternatywą do zajęć przedszkolnych, czy szkolnych, gdyż wiele portali wychodząc naprzeciw obecnej, niełatwej sytuacji, oferuje nam rozwiązania do tej pory niedostępne, to jednak warto zbilansować tę formę rozrywki z działaniami pozbawionymi kontaktu z technologią, które przecież nie są wcale mniej atrakcyjne, a jakże lubiane przez nasze pociechy. Wykorzystajmy ten czas na odkrycie na nowo wartości wspólnego bycia ze sobą, tradycyjnej zabawy, rodzinnego wykonywania codziennych obowiązków, czy znalezienia czasu na wspólny spacer w jakieś odludne miejsce, który dziecko z pewnością zapamięta jako niesamowitą przygodę.

Co zatem robić, gdy w naszej głowie zabraknie pomysłów?

Wspólne gotowanie — zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki, kolorowe galaretki, domowe jeżyki, czy chociażby finezyjne kanapki i nie przejmujcie się wcale, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Wspólne sprzątanie może być równie zabawne, a z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe!
Wspaniałe przepisy na wspólne gotowanie z dzieckiem znajdą Państwo min. pod adresem:
https://www.przepisy.pl/przepisy/szukaj/gotowanie-z-dzieckiem

Ekoplastyka – czyli coś z niczego. To pomysł na zabawy plastyczno-techniczne do których generalnie można wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu np. makaron (który każdy z nas zapewne ma w nadmiarze) będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie! A jeśli zabraknie Wam pomysłów, to inspiracje do wiosennych prac znajdziecie min. tu
https://nauczanka.pl/cos-z-niczego/10-pomyslow-na-ekoplastyczne-powitanie-wiosny

Domowe masy plastyczne – dzieci najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Wszelkiego rodzaju masy plastyczne dostarczają wielu doznań i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Jeśli nasz maluch dodatkowo może taką masę stworzyć samodzielnie zabawa jest jeszcze bardziej udana , dlatego zachęcamy Was do podjęcia wyzwania i wspólne przygotowanie nie tylko tradycyjnej masy solnej, ale też piankoliny, ciastoliny, rosnącej farby, masy balonowej, czy też innej mieszanki. Przepisy na różnorodne masy plastyczne znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/masy-plastyczne-dla-dzieci-diy/

Aerobik i ćwiczenia gimnastyczne – ruch naszym dzieciom jest niezwykle potrzebny, a i nam samym przyczyni się do lepszego samopoczucia. Domowy aerobik dla całej rodziny, układy taneczne lub ćwiczenia na macie, to fantastyczna zabawa, pełna śmiechu, gwarantująca odpowiednią dozę ruchu dla każdego. Każdego dnia można wybrać nowego trenera spośród domowników, który przygotowuje prosty zestaw ćwiczeń dla całej rodziny, lub skorzystać z propozycji dostępnych w Internecie, np.
https://www.youtube.com/watch?v=hBFLp08y33Y
https://www.youtube.com/watch?v=l78D-0TKWBM&list=PL2SrEHWcnk9N1HVJWXqyvcGgJI_OZKCIj

Kategorie: 2019/2020

Przejdź do treści Przejdź do menu