Jesteśmy z Wami każdego dnia!
„Lubliniec – moje miasto”
(środa – 29.04.2020r.)
[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ tyle=”1″]
- Wirtualny spacer po Lublińcu.
[/spoiler]
[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ tyle=”1″]
1. Zapraszam na krótką lekcję historii n/t powstania naszego miasta.
Lubliniec powstał wokół zamku myśliwskiego i kaplicy, które około 1272 roku zbudował książę Władysław Opolski. Na miejscu dawnej kaplicy wybudowano później dzisiejszy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja. Legenda głosi, że bardzo dawno temu w miejscu gdzie stoją nasze piękne domy, sklepy, bloki i przedszkola szumiał piękny las. Właścicielem tej ziemi był Władysław Opolski. Bardzo lubił polowania. Pewnego pięknego ranka dostrzegł na leśnej ścieżce wielkiego jelenia. Wyjątkowa uroda i siła jelenia tak zachwyciła księcia, że postanowił upolować to zwierzę. Ruszył więc za nim w pogoń. Pędził tak długo leśnymi duktami, aż wreszcie bardzo zmęczony postanowił odpocząć. Przystanął na leśnej polance. Usiadł na pniu i podziwiał piękno okolicy. Tak soczystej trawy, tak ładnie śpiewających ptaków i tak wysokich drzew książę jeszcze nie widział. Zdecydował, że wybuduje tu osadę i wyrzekł podobno słowa „lubi mi się tu miasto i kościół zbudować”. Jak powiedział tak też zrobił. Tak oto z książęcego kaprysu na miejscu dawnego lasu powstało nasze piękne miasto (o późniejszych dziejach miasta dowiecie się później mam nadzieję już w przedszkolu).
2. A teraz pora na zapoznanie się z symbolami Lublińca – herbem, flagą i maskotką
Herbem Miasta Lubliniec jest tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym, błękitnym znajduje się wizerunek połowy złotego orła, bez korony, zwróconego w prawo. W polu lewym, czerwonym znajduje się pięć gwiazd sześciopromiennych, srebrnych, w dwóch rzędach w słup, w układzie trzy i dwa.
Oficjalną maskotką miasta od ponad dwóch lat jest sympatyczny Lubiś. Swym wyglądem przypomina on widniejącego w naszym herbie orła. Nawiązuje do niego również kolorystycznie – jego futerko jest niebieskie, brzuszek biały, a długi dziób i szpony żółte. Został stworzony z myślą o promocji miasta. Bierze udział we wszystkich ważnych imprezach odbywających się na jego terenie oraz reprezentuje je na zewnątrz. Takiego Lubisia mamy także w przedszkolu.
3. Spacer po Lublińcu – w normalnych warunkach po prostu poszlibyśmy na spacer, ale nie możemy (no może w pobliżu domu) stąd zapraszam na film pokazujący nasze piękne miasto.
4. Praca plastyczna nt. „Mój dom, moje miasto”– technika dowolna. Spróbujcie przedstawić na rysunku swoje ulubione miejsce w naszym mieście (np. dom, przedszkole, plac zabaw. rynek, las, park i co tam jeszcze chcecie).
5. Gra w klasy – zabawa naszych dziadków i rodziców, wystarczą tylko dwie osoby, mały kamyk i już można zaczynać (przed domem, w domu na dużym arkuszy szarego papieru) .
https://www.youtube.com/watch?v=pfmEWlWizKk
6. Na zakończenie trochę muzyki – „Piosenka młodego patrioty”
[/spoiler]