Jesteśmy z Wami każdego dnia!

„W dawnych czasach”W DAWNYCH CZASACH - ILUSTRACJA

(poniedziałek – 11.05.2020r.)

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. W czasach człowieka pierwotnego – prezentacja.
    Drodzy rodzicie zapoznajcie dzieci z poniższą prezentacją zaczerpniętą ze strony: www.przedszkolankowo.pl
    W-CZASACH-CZŁOWIEKA-PIERWOTNEGO-2016-prezentacja-multimedilna (2)

Po pobraniu prezentacji proszę włączyć „Pokaz slajdów” i „Od początku”, następnie klikać przewijając kolejne slajdy.Pytania do rozmowy:
    – W co ubierali się jaskiniowcy?
    – Co jedli jaskiniowcy?
    – Gdzie mieszkali jaskiniowcy?
    – Do czego służył ogień w prehistorii?
    – Co malowali na ścianach jaskiniowcy?
    – Co to są wykopaliska archeologiczne?
  2. Malowidła jaskiniowców – praca plastyczna.
    Jeśli macie możliwość znalezienia dużego kamienia we własnym ogródku lub lesie 🙂 to będzie on potrzebny. Dodatkowo będziecie potrzebować farby. Jeśli wszystko gotowe zaczynamy – zamieniamy się w jaskiniowców i malujemy palcami malowidła skalne.
    Jeżeli nie mamy kamienia możemy wykorzystać arkusz szarego papieru.
  3. Wulkan – eksperyment.

<iframe width=”784″ height=”441″ src=”https://www.youtube.com/embed/DroUlJWN6qY” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

[/spoiler]

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. Drogie przedszkolaki, zapraszamy Was w podróż wehikułem czasu. Czy wiecie, czym jest wehikuł czasu? To fantastyczne urządzenie, które pozwala nam na podróże w czasie. Dzięki niemu możemy przenosić się do przeszłości, czyli czasów, które minęły. Możemy też odwiedzać przyszłość, czyli czasy, które nadejdą.

Dzisiaj razem z Sarą i jej braciszkiem odbędziemy podróż do przeszłości.

• Jak wyglądał wehikuł czasu Sary?
  • Gdzie dzieci przeniosły się z jego pomocą?
  • Jakie pomieszczenia zwiedzały?
  • Gdzie ludzie trzymali dawniej jedzenie?
  • Jak podróżowali?
  • Czy w ich domach był prąd elektryczny?
  • Jak wyglądało żelazko?

2. Nasze życie bardzo się zmieniło od czasów, które odwieźliśmy razem z Sarą. Wszystko dzięki wynalazkom. Czy wiecie, co to jest wynalazek? To to, co wynalazł człowiek. Rozejrzyjcie się po swoim domu. Jest on pełen rzeczy wynalezionych przez człowieka: naczynia, sztućce, urządzenia elenktyczne, ubrania, zabawki, książki, papier, przybory do rysowania i pisania, domowe sprzęty, narzędzia, przybory toaletowe – można by wymieniać bez końca.

Pierwszych wynalazków człowiek dokonał prawdopodobnie zupełnie przypadkowo. Ludzie zauważyli, że za pomocą różnych przedmiotów mogą sobie znacznie ułatwić pracę. Tak właśnie powstawały pierwsze prymitywne narzędzia. Wykonane były z drewna, kości i kamieni. Z biegiem czasu zaczęto je udoskonalać. Jednym z najważniejszych wynalazków była umiejętność rozniecania ognia i skonstruowanie koła. Praprzodkiem dzisiejszego koła był prawdopodobnie okrągły pień drzewa cięty na plastry. Koło dało początek innym wynalazkom. Pomyślcie, jakim?

Każdy wynalazek ma swoją historię. Ponieważ podróżujemy w czasie posłuchajcie historii zegara.

3. Czas na odpoczynek, a więc wehikułem czasu wybieramy się na plażę. Tam możemy się nacieszyć się widokiem morza i troszkę potańczyć.

4. Dosyć leniuchowania. Tym razem z Ignacym Łukasiewiczem znanym wynalazcą, Mają i Tomkiem wyruszymy wehikułem czasu do pracowni innego wynalazcy.

Jakie urządzenia powstały dzięki odkryciu wynalazcy Jana Czochralskiego?

5. Jak zostaje się wynalazcą? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w kolejnej podróży wehikułem czasu z
Ignacym, Mają i Tomkiem.

Drogie przedszkolaki, ruszajcie więc ku nowej przygodzie z wynalazkami. Proponujemy Wam pracę nad wynalezieniem wehikułu czasu. Możecie rysować projekty, konstruować z klocków, pudełek, pudełeczek, pojemniczków po jogurcie.

Wehikuł czasu 4 Wehikuł czasu 1

Życzymy ciekawych pomysłów!