Jesteśmy z Wami każdego dnia!

„Mały archeolog”MAŁY ARCHEOLOG - ILUSTRACJA

(piątek – 15.05.2020r.)

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 3 i 4-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. Mały archeolog. Obejrzyjcie z uwagą poniższy film a następnie spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania!

– Archeolog, kto to taki?
– Czego szuka pod ziemią archeolog?
– Jakich narzędzi używa archeolog w swojej pracy?
– Gdzie możemy obejrzeć wykopane przez archeologów zabytki?

2. Zabawa w wykopaliska.  Jeśli masz w domu piaskownicę , to doskonale. Jeśli nie masz, poproś rodzica aby do miski lub innego płaskiego naczynia nasypał pasku lub kaszy, a następnie aby, czy to w piaskownicy, czy w przygotowanym naczyniu ukrył drobne przedmioty (np. figurki lego, drobne klocki itp.). Gotowe? No to rozpoczynamy zabawę w małych poszukiwaczy skarbów pod ziemią czyli archeologów! Delikatnie przesypujemy piasek lub kaszę aby odnaleźć ukryte przedmioty, następnie omiatamy je za pomocą pędzelka, oglądamy przez lupę itp.

3. Słodkie warstwy ziemi. Kto lubi łakocie? A wiecie, że słodki deser może wyglądać jak warstwy ziemi w których archeolog szuka skarbów? Może przygotujecie taki słodki, archeologiczny deser dla swoich domowników na weekend?

deser-warstwowy-z-czekolada

Potrzebne będą :
– pokruszone biszkopty lub herbatniki
– jogurt lub ubita śmietanka 30%
– mielone orzechy
– truskawki, brzoskwinie, maliny, borówki lub inne ulubione owoce
– rozpuszczona czekolada

PRZYGOTOWANIE:

Do wysokich pucharków lub przeźroczystych szklanek układamy warstwami kolejne porcje owoców i herbatników, przekładając je jogurtem lub śmietanka oraz poruszoną czekoladą. Powstaną nam w ten sposób warstwy wyglądające jak warstwy z których składa się Ziemia. Smacznego!

5. Archeologiczne domino. Któż z najmłodszych nie uwielbia grać w domino. Na stronie www.archeologicznewarsztaty.pl znaleźć można wiele wspaniałych aktywności związanych z zawodem archeologa w tym fantastyczne domino do pobrania pod poniższym linkiem

Archeologiczne-Warsztaty—Domino-Malego-Archeologa-k863i57e

6. Praca plastyczna. Poproś rodzica o pomoc w przygotowywaniu masy solnej, a następnie uformuj kulkę i spłaszcz ją, jak na zdjęciu. Użyj makaronu o różnych kształtach aby utworzyć szkielet dinozaura lub innego zwierzęcia prehistorycznego. Dociśnij swoją konstrukcję, a następnie odklej delikatnie makaron. Co powstało? Czy wygląda jak odciski prahistorycznych zwierząt i roślin?

szkielet dinozaura

[/spoiler]

[spoiler title=”Propozycje zabaw dla dzieci 5 i 6-letniech” close=”1″ tyle=”1″]

1. Na dzień dobry poruszamy się troszeczkę…

Poćwiczyliście to teraz się dowiemy, czym zajmuje się Archeolog i czym jest archeologia.

Archeolog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, która zajmuje się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami z otaczającym środowiskiem.

Archeolodzy gromadzą, dokumentują i analizują materiał pochodzący z wykopalisk lub odnaleziony w inny sposób (elementy architektoniczne, rękodzieło, pozostałości biologiczne, szczątki ludzkie).

fghjklokjnb

Co to jest archeologia?

Archeologia to przede wszystkim nauka o historii. Dzięki niej poznajemy fakty o początkach ludzkiego istnienia i naszych przodkach. Są to również wspaniałe znaleziska, które przybliżają nas do poznania prawdy na temat naszego pochodzenia i życia dawnych ludzi.

Archeologia uczy nas cierpliwości, ponieważ poszukiwania często mogą okazać się nieskuteczne i trwają bardzo długo. Jest to intensywna praca, jednak dająca ogromną satysfakcję i poczucie, że bierzemy udział w czymś ważnym i przełomowym.

Już wiemy czym zajmuje się Archeolog. Teraz Zobaczcie bajkę.

Może ktoś ma ochotę pobawić się w archeologa, zobaczcie jaki sprzęt jest mu potrzebny

Co widzicie na obrazku?

mnbvcxzxcvbnm,

Wykonaj pracę plastyczną – znalezisko archeologiczne np: przy użyciu makaronu, słomek, patyczków itp.

kjhgvfgbhnjmkl

Ciekawostka!!

Czy wiecie, że my niedaleko mamy Jurapark?

Oczywiście, że mamy i to w Krasiejowie.

>> JURAPARK KRASIEJÓW <<

Jurapark Krasiejów to największy tematyczny park w Europie, w którym możemy zobaczyć i dotknąć prehistoryczne dinozaury. W Polsce występują jeszcze dwa tego typu obiekty: w Bałtowie i Solcu Kujawskim. Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada: “nauka przez zabawę”.

[/spoiler]

Kategorie: 2019/2020