Narodowe Święto Niepodległości w grupach starszych!

Kto Ty jesteś?
Polak Mały!
Jaki znak Twój?
Orzeł Biały
Gdzie Ty mieszkasz?
Miedzy swymi
W jakim kraju?
W polskiej ziemi!”

– Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”

W dniu dzisiejszym, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada, te słowa wybrzmiały w naszym przedszkolu w sposób szczególnie doniosły, przepełniony dumą, wzruszeniem, ale i ogromną radością z możliwości wspólnego świętowania tego dnia!

Każdy przedszkolak z dumą recytował te słowa, bo choć nasi wychowankowie maja jeszcze niewiele lat, to doskonale wiedzą jak ważna jest miłość do Ojczyzny i potrafią wyrazić ją w najpiękniejszy z możliwych sposobów – całym sobą – przez śpiew, taniec, intuicyjne pojmowanie patriotyzmu i wzorowanie się na postawach swoich wychowawców.

Od rana panował więc w naszym przedszkolu podniosły nastrój. Wszyscy odświętnie ubrani, z kotylionami na piersiach oczekiwaliśmy tych najbardziej wyczekiwanych od wielu dni chwil – wspólnej akademii, podczas której dzieci ze starszych grup ( Tygryski, Liski i Sówki) zaprezentowały od wielu dni przygotowywane i skrupulatnie ćwiczone w swoich grupach piosenki i tańce mówiące o historii naszego kraju, niepodległości i miłości do tej najmniejszej ojczyzny w której to rodzi się w konsekwencji i miłość do całego narodu – naszego miasta, rodzinnego domu, przedszkola. W tym samym czasie dzieci z młodszych grup ( Myszek i Żabek) przezywały te podniosłe chwile w swoim gronie.

Po zakończeniu części artystycznej dzieci w podniosłym nastroju uroczyście wniosły flagę stawiając ją na honorowym miejscu uroczyście złożyły hołd Polsce słowami wiersza Władysława Bełzy „Katechizm dziecka polskiego”. Gdy zaś wybiła godzina 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” włączając się w ten sposób do akcji #SzkołaDoHYmnu i łącząc się duchowo z dziećmi z innych placówek oświatowych w naszym kraju.

Jako wychowawcy jesteśmy szczęśliwi i przepełnieni dumą, że nasi wychowankowie tak chętnie, odważnie i przede wszystkim z radością w sercach, która u dzieci jest niezwykle szczera i wyraźna, pragną świętować tak ważne dla nas – Polaków święta narodowe. A Wam, drodzy rodzice, wyrażamy swoją wdzięczność za pielęgnowanie tych wzorców, uczenie od najmłodszych lat miłości do naszego kraju, przykład i wszelką pomoc w podejmowanych przez nas inicjatywach!

W Narodzie siła! Słowa te mają ogromną głębię zarówno myśląc o wielkich postaciach historycznych, które walczyły i wywalczyły niepodległą Polskę, ale też w odniesieniu do nas – współczesnych, którzy wspólnie, poprzez swoją postawę i działanie, pielęgnujemy pamięć o potomnych i każdego dnia budujemy dobre imię naszej Ojczyzny, którą jest POLSKA!

– Agnieszka Jarząbek