POLSCY BOHATEROWIE – 3 listopada (wtorek)
1. Dziś poznamy znanego poetę Jana Brzechwę. Z pewnością kojarzycie wiersze o kaczce dziwaczce, dzikim dziku, leniu, który siedział na tapczanie czy samochwale. Pan Jan Brzechwa tak naprawdę nazywał się Jan Leśmian. Uczył się bardzo dobrze, bardzo lubił czytać, a najbardziej to lubił czytać razem z tatusiem wiersze. Lubił też pisać, a pisał bardzo ładnie – piękne kształtne i równe litery. Mamusia i tatuś żartowali sobie z niego, że powinien zostać pisarzem. Był wesoły, psotny i czasami dokuczał swojej siostrze – ciągnął ją za warkocze. Swój pierwszy wiersz napisał gdy był jeszcze mały. Był to wiersz o siostrze. Siostra nie chciał żeby ten wiersz ktoś przeczytał i zapłaciła mu 50 kopiejek. To właśnie były pierwsze pieniądze jakie zarobił. Kupił sobie za nie 10 ciasteczek i nowe pióro. Potem pisał coraz więcej wierszy.
Źródło: https://www.przedszkola.edu.pl/scenariusz-konkursu-czytelniczego—brzechwa-dzieciom—dzieci-brzechwie.html
[spoiler title=”Oglądaj dalej…” close=”1″ style=”1″]2. Zapraszamy do wysłuchania wiersza pana Jana Brzechwy pt. „Entliczek Pentliczek”.
Pytania do wiersza:
– kto jest bohaterem utworu?
– czego nie chciał jeść robaczek, a na co miał ochotę?
– jakie dania można przygotować z jabłuszek?
3. Jabłuszko – praca plastyczna.
źródło: http://smartmamaakk.blogspot.com/2015/09/dziecko-na-warsztat-wrzesien-2015-jabko.html
Co potrzebujemy:
– talerzyk papierowy bądź wycięte z papieru koło,
– czerwony i zielony papier kolorowy,
-klej,
– nożyczki.
Sposób wykonania:
Talerzyk/ papierowe kółko wypełniamy wydzieranką z czerwonego papieru, następnie z zielonego wycinamy paski i łączymy je ze sobą tak jak wykonuje się łańcuch choinkowy. Wycinamy zielone kółeczko, które będzie buzią robaczka, rysujemy oczka i buzię, naklejamy robaczka na talerzyk.
4. Zabawa relaksacyjna do wierszyka „Dzik”.
Rodzic wykonuje dziecku masażyk na plecach, następnie robimy zmianę.
Dzik jest dziki, dzik jest zły (uderzamy w plecy złączonymi opuszkami palców obydwu dłoni)
Dzik ma bardzo ostre kły. (kłujemy palcami)
Kto spotyka w lesie dzika, (kroczymy palcami)
Ten na drzewo szybko zmyka (biegniemy paluszkami po plecach).
5. Mali poeci.
Zapraszamy Was kochane przedszkolaki wraz z rodzicami do napisania własnego wiersza na dowolny temat. Jeśli chcecie się podzielić Waszą twórczością z nami, wyślijcie wiersz na przedszkolnego maila, a my zamieścimy go na stronie internetowej – oczywiście za Waszą zgodą. Życzymy dobrej zabawy!
[/spoiler]