Polska dla Przedszkolaka

„Kto Ty jesteś? Polak mały,

Jaki znak Twój? Orzeł biały……”

Budzenie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkującej ten szczególny skrawek Ziemi zwany „ojczyzną” jest zadaniem niełatwym, lecz pasjonującym. Żeby pokochać kraj, w którym się mieszka trzeba go przede wszystkim poznać. Jednym z zadań przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. Treści dotyczące wychowania patriotycznego w większości realizowane są w myśl zasady, że przechodzimy od tego, co najbliższe dziecku do tego, co dalekie i nieznane.

W piątek 8 listopada w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na uroczystość przybyli zastępca Burmistrza Pani Anna Jończyk Drzymała oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W programie znalazły się wiersze patriotyczne nawiązujące do historii i teraźniejszości naszego kraju, piosenki okolicznościowe oraz polskie tańce narodowe Krakowiak i Polonez. Odbyła się także prezentacja przedstawiająca symbole narodowe: godło, flagę, hymn oraz dawne stolice Polski : Gniezno, Kraków i dzisiejszą Warszawę. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Małgorzata Machoń

Kategorie: 2013/2014