Pracowite Pszczółki i Mali Odkrywcy w Muzeum Chleba

Muzeum Chleba w Radzionkowie to szczególne miejsce odwiedzane bardzo często przez przedszkolne i szkolne wycieczki. Można w nim zobaczyć eksponaty zbierane przez wiele lat związane nie tylko wytwarzaniem chleba, ale także historią i tradycją Śląska. Zwiedzanie muzeum dzieci rozpoczęły się od obejrzenia filmu „Ballada o bochenku chleba“, a potem przechodząc przez kolejne sale dowiadywały się jak wyglądały sprzęty, którymi posługiwały się nasze babcie, prababcie i praprababcie. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowiadania pani przewodniczki. Duże wrażenie zrobiła na przedszkolakach dawna klasa szkolna, jej wyposażenie, przybory szkolne: kałamarze, gęsie pióra, tornistry. Każdy z przejęciem zasiadł w drewnianych szkolnych ławkach i pisał rysikiem na kamiennych tabliczkach. Po tej lekcji historii i tradycji dzieci brały udział w warsztatach pieczenia – samodzielnie formowały plecionki z ciasta chlebowego. Był także czas na odpoczynek, wtedy można było zjeść upieczone plecionki oraz prowiant przygotowany przez panie kucharki. Przedszkolaki zadowolone i pełne wrażeń wróciły do swojej „siódemeczki”.

Małgorzata Pawełczyk

Kategorie: 2015/2016