#teledyskWirusoochrona #wirusoochrona

Ostatnie tygodnie w grupie „Lisków” przebiegały pod znakiem WIRUSOOCHRONY. „Wirusoochrona” to tytuł akcji informacyjno-edukacyjnej prowadzonej w placówkach przedszkolnych oraz klasach I-III szkół podstawowych. Akcja ma na celu promocję podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. Bieżąca edycja skupiała się m.in. wokół piosenki „Mydło i woda – tak się zaczyna Wirusoochrona”. Nasze starszaki z grupy „Lisków” miały okazję stać się najprawdziwszymi aktorami, gdyż wspólnie z nauczycielką grupy nagrały teledysk do wymienionej piosenki. Poza tym brały aktywny udział w codziennych pogadankach obracających się w temacie zdrowego stylu życia i higieny osobistej, a także wykonywali prace plastyczne wykorzystane w teledysku jako rekwizyty oraz elementy scenografii.

BRAWO Mali Artyści!

aby zobaczyć teledysk kliknij <<tutaj>>

Wojewódzka akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona” - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - Portal Gov.pl

Poza nagrywaniem teledysku, w naszym przedszkolu odbywały się także #lekcjeHIGIENY w czasie których dzieci przyswajały wiedzę na temat zasad higieny osobistej, chorób przenoszonych drogą kropelkową, zdrowego żywienia i prowadzenia aktywnego trybu życia. Z pomocą materiałów otrzymanych od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zgłębienie tematu stało się dla przedszkolaków wspaniałą zabawą!
Nasze najmłodsze „Myszki” uświadomiły sobie gdzie w ich najbliższym otoczeniu czyhają wirusy i jak z nimi walczyć. W czasie zajęć warsztatowych utrwaliły również zasady prawidłowego mycia rąk. „Żabki” w oparciu o opowiadanie ”Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki” oraz doświadczenie „Wirus boi się wody” aktywnie dyskutowały o tym, jak dbać o swoje zdrowie i higienę osobistą. Grupa „Tygrysków” zapoznała się z „Piosenką o wirusie” oraz wykonała pracę plastyczną przypominającą jak ważne jest mycie rąk, aby zapobiec przenoszeniu się wirusów i chorób z nimi związanych. Czym są wirusy? Jak można „złapać” wirusa? Gdzie spotykamy wirusy? Jak się przed nimi chronić? – z takimi pytaniami zmierzyła się grupa „Sówek”. Dzieci w praktyczny sposób doświadczyły sposobu prawidłowego mycia rąk – poprzez demonstrację i samodzielne doświadczenia, a także uczestniczyły w zabawach inspirowanych piosenką „Ręce myj”. W grupie „Lisków” działania zostały zapoczątkowane pogadanką na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą kropelkową. Następnie zostały rozszerzone o zapoznanie z utworami literackimi takimi jak „Katar” Brzechwy, czy „Bieg z przeszkodami” Janczarskiego. Ponadto dzieci przygotowały sałatkę z ulubionych owoców.
Temat higieny, czy prowadzenia zdrowego stylu życia nie jest obcy dla naszych przedszkolaków. Pozyskaną w ramach „Wirusoochrony” wiedzę wykorzystujemy w praktyce każdego dnia, pamiętając o częstym myciu rąk, zasłanianiu ust przy kichaniu lub kaszlu oraz zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej.

Julia Machoń