1 i 2 listopada – Szkoła Pamięta!

warning-24841_128030 października 2020

Dziś, 1 listopada- obchodzimy jakże ważne dla nas wszystkich, a zarazem jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, głęboko wpisanych w naszą polską, chrześcijańską tradycję. „Wszystkich Świętych” i następujący po nim „Dzień Zaduszny”, to dni w których w sposób szczególny pochylamy się nad mogiłami tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce. Wspominamy ich życie i czyny, oddajemy hołd i szacunek, poddajemy się refleksji nad własnym życiem w kontekście naszej śmiertelności i przemijania, przeżywamy coś, na kształt praktycznej lekcji historii, która uświadamia nam zarazem wartość, jak i kruchość ludzkiego życia.

My, jak pedagodzy w naszym przedszkolu, również staramy się, aby przednie obchodów tych listopadowych dni były okazją, by zaszczepić w naszych wychowankach świadomość wartości jaką niesie za sobą życie naszych przodków i wzbudzić w naszych przedszkolakach uczucia szacunku wobec tych, którzy swoim życiem przyczynili się do rozwoju naszych rodzin, miasta i kraju.

[spoiler title=”czytaj dalej” open=”0″ style=”1″]

Praktyką naszego przedszkola są rokroczne wizyty poszczególnych grup wraz z wychowawcami na naszych lublinieckich cmentarzach, gdzie towarzyszy nam zaduma, modlitwa i symboliczne zapalenie znicza pamięci, czy to pod cmentarnymi krzyżami, czy też pod pomnikami w których spoczywają wybitnie zasłużeni dla naszego miasta. Ten rok spowodował, iż kierując się bezpieczeństwem naszych najmłodszych, zrezygnowaliśmy z tych wizyt, nie porzuciliśmy jednak tego, co w tych wszystkich działaniach najistotniejsze – pamięci o tych, którzy odeszli. Dlatego też zachęciliśmy dzieci, aby w tym roku przygotowały prace plastyczne – znicze – które symbolizują naszą pamięć o zmarłych. Tym działaniom towarzyszyły również pogadanki na temat życia wybitnych postaci historycznych na skalę naszego regionu i kraju oraz wspólne przygotowanie lapbooka poświęconego patronce naszego miasta – Edycie Stein.

Mamy nadzieję, że te podjęte działania stały się wstępem do lekcji historii dla naszych najmłodszych, której dalszy ciąg napiszecie Wy – drodzy rodzice – przybliżając waszym dzieciom, w ten listopadowy czas, dzieje Waszych przodków. Życzymy wszystkim spokoju i zdrowia oraz dobrego przeżycia, mimo iż w tak odmienny niż do tej pory sposób, tych wyjątkowych dni w roku!

[spoiler title=”Zobacz fotogalerię…” open=”0″ style=”2″] [custom_gallery style=”1″ source=”post” link=”image” description=”0″ size=”200×200″ limit=”100″] [/spoiler]