„Code with play = funny day!” – rozpoczynamy tydzień kodowania w naszym przedszkolu w ramach CodeWeek 2020!

IMG_20201014_122015 W ostatnich latach zajęcia z programowania cieszą się nie-słabnącą popularnością wśród nauczycieli a także rodziców już nawet najmłodszych dzieci.

Ten fakt nie dziwi mając na uwadze, iż umiejętność programowania uważana jest za jedną z kluczowych kompetencji naszych czasów, którą każdy młody człowiek powinien opanować, aby odnaleźć się w świecie skrojonym na miarę XXI wieku.

I choć programowanie, a raczej profesja programisty jawi się dziś jako zawód przyszłości, to należy tu jasno i wyraźnie podkreślić, iż wszelkie działania dydaktycznie ukierunkowane na programowanie mają swój o wiele szerszy zasięg rozwojowy niż przygotowanie zawodowe. Owszem, nie da się ukryć, iż zawody przyszłości (i nie mówimy tu wyłącznie o tych bezpośrednio związanych z obsługą komputera, czy maszyn wymagających umiejętności programowania) najprawdopodobniej w przeważającej mierze oparte będą o umiejętności programowania w jego mniejszym lub większym zakresie, niemniej samo programowanie nie jest tu jedynym i nadrzędnym celem, a jedynie kompetencją wspierającą inne obszary rozwojowe człowieka.

Czego zatem uczy nasze dzieci umiejętność programowania?[spoiler title=”Czytaj dalej” open=”0″ style=”1″] Logicznego myślenia, analizowania informacji, podążania od przyczyny do skutku, szukania niestandardowych rozwiązań, a także współdziałania z innymi, czyli umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Przede wszystkim jednak nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom i dlatego nikt nie ma wątpliwości, iż programowania warto i trzeba się uczyć!

W Tym roku – w dniach 10-25 października, już po raz trzeci, rusza w Polsce kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek. W Tym roku i nasze przedszkole postanowiło dołączyć się do tej ogólnoeuropejskiej akcji i podjąć działania na rzecz nauki podstaw programowania wśród naszych przedszkolaków. Zgłoszona przez nas inicjatywa nosi nazwę „ Code with play – funny day!” i ma na celu przybliżenie dzieciom w poszczególnych grupach przedszkolnych, w przeciągu całego zbliżającego się tygodnia (19-23.10.2020r.) różnorodnych obszarów aktywności z zakresu programowania, a to wszystko poprzez gry i zabawy- czyli to, co dzieci kochają!

Pięciodniowy cykl zróżnicowanych aktywności zabawowych wprowadzi przedszkolaki z poszczególnych grup przedszkolnych w magiczny świat programowania offline w przeróżnych jego aspektach. Aktywności zostały tak przygotowane, aby wychodzić na wprost możliwością psychofizycznym dzieci, a treści z zakresu programowania ubrane w zabawowa formę angażującą całą grupę przedszkolną. Wśród nich znajdują się min. bajki z elementami kodowania, kolorowe opowieści, taneczny dance-kod, gigantyczne gry planszowe, zakodowane rysunki oraz inne aktywności zawierające podstawy kodowania w przedszkolu potwierdzające, iż kodowanie poprzez zabawę może być niesamowitym źródłem frajdy. Ponadto tydzień kodowania w naszym przedszkolu wzbogacony zostanie o fotorelację z wydarzenia na naszej stronie WWW oraz artykuły dla rodziców stawiące inspirację do wspólnej z dzieckiem zabawy w programowanie w zaciszu Waszych domów oraz bezpieczeństwa w sieci! Zachęcamy Państwa do wspólnej zabawy!

Agnieszka Jarząbek

[/spoiler]